V aprilu se je zaključil prvi spletni tečaj Slovenska zgodovina na kratko. Veseli me, da so udeleženci in udeleženke uspešno osvežili svoje znanje slovenske zgodovine. Skozi pet tematskih sklopov smo se poglobili v različna obdobja in dogodke, ki so zaznamovali našo zgodovino.
Na začetku tečaja smo se posvetili temeljnim koreninam slovenskega naroda, raziskovali smo prazgodovino ter vplive prvih naseljencev na naše ozemlje. Sledilo je obdobje antike, kjer smo raziskovali vlogo Rimljanov in njihov vpliv na našo kulturo in družbo.
Nadaljevali smo v srednjeveško obdobje, ki ga je najprej zaznamoval vzpon in zaton slovanskih držav, kot je bila Karantanija, nato pa razvoj našega prostora v sklopu Svetega rimskega cesarstva. V začetku novega veka se je pojavilo obdobje reformacije in protireformacije ter baroka, ki je pomembno zaznamovalo duhovno in kulturno podobo našega naroda.
Razsvetljenstvo je slovenskemu narodu prineslo nov zagon, ki je v 19. stoletju Slovence oblikoval kot političen narod s svojimi zahtevami. Prva in druga svetovna vojna sta prinesli čas velikih preizkušenj in prelomnic. Več kot 70 let so Slovenci živeli v jugoslovanski državi, ki je po 2. svetovni vojni postala socialistična republika.
Posebno pozornost smo namenili tudi obdobju razpadu nekdanje skupne države, kar je pripeljalo do ustanovitve samostojne Republike Slovenije. Skozi interaktivne predstavitve, diskusije in gradivo smo se poglobili v dogodke, ki so oblikovali sodobno slovensko družbo.
Tečaj je potekal v celoti prek spleta, kjer so udeleženci vsak teden prejeli video lekcije, ki so jim omogočile globlje razumevanje ključnih obdobij in dogodkov slovenske zgodovine. Spletni kviz je služil kot odlično orodje za preverjanje znanja in spodbujanje interaktivnosti med udeleženci.
Pravo energijo so tečaju prinesla naša tedenska srečanja preko Zooma. Tam smo se pogovarjali o svojih vtisih in spoznanjih ter razjasnili morebitna vprašanja. Ugotavljali smo, da ima slovenska zgodovina veliko stvari, na katere smo lahko ponosni in ki so lahko navdih tudi danes.
Kljub digitalni naravi tečaja smo si na koncu privoščili tudi pravo živo izkušnjo. Zaključili smo z ekskurzijo v živo, kjer smo se srečali in odkrivali ostanke antične Emone. Ta neposreden stik z zgodovino je bil osvežujoč in nam je omogočil, da smo z vsemi čutili doživeli delček preteklosti.
Veseli me, da smo lahko skozi tečaj razširili svoje znanje ter se poglobili v pomembne mejnike naše zgodovine. Zahvaljujem se vsem udeleženkam in udeležencem za njihov trud, radovednost in aktivno sodelovanje.
Veselim se nadaljnjih izobraževalnih dogodivščin in raziskovanja zgodovine skupaj z vami!
Na vaš elektronski naslov vam bodo čez nekaj trenutkov poslana navodila za plačilo. V kolikor elektronske pošte ne boste prejeli, preverite Vsiljeno pošto (spam) ali pa mi pišite na simon@zgodovinar.si.
Kontakt: simon@zgodovinar.si
Youtube: simonpurger
Facebook: zgodovinar.si